2019 Report: Program | 18 September | 19 September | 20 September | 21 September | 22 September | Results | Rules | Jury |
Daily Reports 19 September 2019 |
Joaquin Munoz / Chile | Dantong Wang / China |
Radu Ratoi / Moldavia | Liu Hongting / China |
Lorenzo Dalla Rosa / Italy | Artem Tretiakov / Russia |
Esteves Vieira Luka / France | Pedro Goncalves / Portugal |
Aleksejs Maslakovs / Germany | Evgeniya Buryakova /Russia |
Theater Astra evening.1. Round 2 of the Virtuoso Senior Category featuring the three finalists.2. Music by Giancarlo Caporillo 3. Music by Petar Maric |
|
Compere opening the evening program. | Contestant Senior Virtuoso: Artem Tretiakov / Russia |
Contestant Senior Virtuoso: Radu Ratoi / Moldavia | Contestant Senior Virtuoso: Dantong Wang / China |
1st Virtuoso Student 12 years Sofia Santorelli (Italy) | Sofia Santorelli (Italy) |
Gatte Menzo (France) 1st Virtuoso Student 15 years | Leonardo Rondolone (Italy) 1st Virtuoso Junior |
Leonardo Rondolone (Italy) | Giancarlo Caporilli in concert |
Peter Maric enchanting the audience with his digital Accordion | |
The Mayor of Castelfidardo Roberto Ascani presenting the hand imprint of Gervasio Marcosignori | The 3 finalist waiting for the final results of their performance being announced |
3rd place winner: Artem Tretiakov / Russia | 2nd place winner: Dantong Wang / China |
1st placed winner: Radu Ratoi / Moldavia | with the Mayor of Castelfidardo Roberto Ascani |
Photo of the 3 finalists waiting for the results to be announced. | Dantong Wang receiving a special price - a concert in Canada offered by Raynald Ouellet. |
Radu Ratoi winning a special prize: a concert in Italy |
Jury members: (from left) Chico Chagas, Raynald Ouellet, Danilo Di Paolonicola. |
from left: Emanuala Antolini, Lin Jiang, Volodymyr Runchak, Ladislav Horak. | Alexander Dimitriev, Vladimir Stupnikov |
Grayson Masefield, Frederic Deschamps, Petar Maric | Heather Masefield, Chen Jun |
Program |
||||
Day |
Hour |
Location |
All events entry free | |
19/09 | 8:00 | Auditorium San Francesco | PIFAuditions Classical – Auditions Classical Master Category | |
19/09 | 9:00 | Sala Conferenze Sant’Agostino | PIFAuditions Virtuoso – Auditions Virtuoso Senior Category 1st round | |
19/09 | 9:00 | Auditorium Sant’Anna | PIFAuditions Virtuoso – Auditions Virtuoso Student15 Category | |
19/09 | 9:30 | Salone degli Stemmi | PIFAcademy – MEET THE COMPOSER , Petri Makkonen (Finland) Classical Contemporary Accordion Seminary | |
19/09 | 12:00 | Auditorium Binci | AperiPIF – Luka Simic classical (Serbia) | |
19/09 | 15:00 | Sala Conferenze Sant’Agostino | PIFAuditions Virtuoso – Auditions Virtuoso Junior Category | |
19/09 | 15:00 | Auditorium Sant’Anna | PIFAuditions Virtuoso – Auditions Virtuoso Student12 Category | |
19/09 | 15:00 | Piazza della Repubblica | PIFOpenStage – Gwen Cresens / Bart Van Caenegem Duo classical/tango/jazz (Belgium) | |
19/09 | 15:45 | Piazza della Repubblica | PIFOpenStage – AccorDuo, jazz/virtuoso (Italy) | |
19/09 | from 16:00 to 19:00 |
Civica Scuola di Musica Paolo Soprani | PIF 4YOU[ng] Free Lessons for children aged 4 to 18: diatonic accordion (M Roberto Lucanero). From 18.00 to 19.00 Music & game (3/5 years) with M Barbara Camilletti |
|
19/09 | 16:30 | Piazza della Repubblica | PIFOpenStage – Aleksander Ipavec Francesco Bearzatti DUO, jazz (Slovenia, Italy) sponsor Bugari |
|
19/09 | 17:15 | Piazza della Repubblica | PIFOpenStage – DUO Marsia classical (Italy) | |
19/09 | 18:00 | San Francesco | PIFAuditorium – Baret Quartet jazz/world (Italy) sponsor Brandoni |
|
19/09 | 19:00 | San Francesco | PIFAuditorium – Eric Bouvelle, vari t (Francia) sponsor Cavagnolo |
|
19/09 | 21:00 | Teatro Astra |
PIFAuditions Virtuoso – Auditions Virtuoso Senior Category 2nd round PIFGalaConcert – Gervasio Marcosignori “Memories” Giancarlo Caporilli, Petar Maric (Italy, Serbia) |
|
19/09 | 21:30 | O’Brian Irish Pub | PIFincompagnia – Sul Com live | |
19/09 | 23:15 | OnStage Casa della Musica | PIFOff – Lu Trainan Trio. Traditional Marche region music |
2019 Report: Program | 18 September | 19 September | 20 September | 21 September | 22 September | Results | Rules | Jury |