Share
2020 PIF Castelfidardo Program - Italyby Holda Paoletti-Kampl |
PROGRAM 2020 | ||
16th September Wednesday | ||
21:30 |
OPENING Concert Roberto LORI (direction, choreography) |
|
17th September Thursday | ||
14:00 | Auditions CLASSICAL I (first part) | 5 candidates |
16:30 | Pause | // |
17:00 | Auditions CLASSICAL I (second part) | 5 candidates |
19:30 | End auditions | // |
21:30 | Concert DANILO REA (piano) LUCIANO BIONDINI (accordion) |
// |
18th September Friday | ||
14:00 | Auditions JAZZ | 5 candidates/groups |
16:00 | JAZZ web seminar: THE WORLD ACCORDION TO GIL Gil Goldstein live streaming from the USA |
// |
17:00 | Auditions VIRTUOSO | 10 candidates |
19:00 | End auditions | // |
21:30 | Concert MEMORIES: LUCIANO FANCELLI Virtuosity Duo Andrea Di Giacomo, Valerio Russo Italian Accordion Quintet Romano Benetello, Gianfranco De Lazzari, Omar Francescato, Roberto Rusalen, Roberto Salvalaio |
// |
19th september saturday | ||
14:00 | Auditions GERVASIO MARCOSIGNORI AWARD | 5 candidates |
15:00 |
WORLD seminar: UN’ANCIA A SANTIAGO DE COMPOSTELA Fabio Turchetti with videos and live contributions |
// |
16:00 | Auditions WORLD | 10 candidates/groups |
19:00 | End auditions (with videos) | // |
21:30 | Concert RAPHAEL GUALAZZI (piano, singer) feat. Renzo Ruggieri (accordion) |
// |
20th september sunday | ||
14:00 | Auditions ASTOR PIAZZOLLA AWARD | 10 candidates/groups |
17:00 | CLASSICAL seminar: LIFE THROUGH COMPOSITIONS Viatcheslav Semionov with video and final streaming |
// |
18:00 | Auditions CLASSICAL II (mandatory piece) | 3 candidates |
19:00 | End auditions | // |
21:30 | FINAL GALA & AWARD CEREMONY |
// |
2020 PIF Program above. Online Jury, List in Country Order: Elton Balla (Albania), Carlos Adrian Fioramonti (Argentina), Juanjo Mosalini (Argentina), Aldo Taborda (Argentina), Herbert Scheibenreif (Austria), Ivo De Greef (Belgium), Anatoli Taran (Bielorussia), Chico Chagas (Brazil), Veronika Todorova (Bulgaria), Ignacio Hernandez (Chile), Antonio Rivas (Colombia), Ladislav Horak (Czech Republic), Petri Makkonen (Finland), Cyril Garac (France), Frederic Deschamps (France), Jean-Louis Noton (France), Elsbeth Moser (Germany), Prakash MB (India), Cesare Chiacchiaretta (Italy), Paolo Di Sabatino (Italy), Gerlando Gatto (Italy), Alain Pagani (Italy), Massimiliano Pitocco (Italy), Antonio Spaccarotella (Italy), Simone Zanchini (Italy), Coba (Japan), Galimzhan Narymbetov (Kazakhstan), Raimondas Sviackevicius (Lithuania), Zorica Karakutovska (Macedonia), Grayson Masefield (New Zealand), Zbigniew Ignaczewski (Poland), Anibal Freire (Portugal), Alexander Dmitriev (Russia), Roman Jbanov (Russia), Friedrich Lips (Russia), Djordje Gajic (Scotland), Gary Blair (Scotland), Vojin Vasovic (Serbia), Jure Tori (Slovenia), Sergio Zampolli (South Africa), Haein Yujeong Jeon (South Korea), Gorka Hermosa (Spain), Volodymyr Runchak (Ukraine), Joseph Natoli (USA), Cory Pesaturo (USA), Nguyen Tai Hung (Vietnam). Picture below: Online Jury meeting. |